تبلیغات
بیقرار ظهور

تكریم كهنسالان‏

وَ قَضى‏ رَبُّكَ أَلَّا تَعْبُدُوا إِلَّا إِیَّاهُ وَ بِالْوالِدَیْنِ إِحْساناً إِمَّا یَبْلُغَنَّ عِنْدَكَ الْكِبَرَ أَحَدُهُما أَوْ كِلاهُما فَلا تَقُلْ لَهُما أُفٍّ وَ لا تَنْهَرْهُما وَ قُلْ لَهُما قَوْلًا كَرِیماً .

حكم پروردگار تو اینست كه مردم جز خداى یگانه هیچ كس و هیچ چیز را نپرستند ، و نسبت بوالدین خود نیكوكار و محسن باشند ، و اگر هر دو یا یكى از آنها پیر و سالخورده شدند از زحمت نگاهدارى و حمایتشان شانه خالى نكنند ، و كلمه « اف » كه كوچكترین كلمه تلخ و ملال‏آور است به آنان نگویند و آزارشان ننمایند ، مراقب باشند كه همواره با آنان مؤدّب سخن بگویند و گفتارشان آمیخته به تكریم و احترام باشد .

روى عن علىّ بن موسى الرّضا علیه السّلام عن ابیه عن جدّه ابى عبد اللَّه ( ع ) قال : لو علم اللَّه لفظة اوجز فی ترك عقوق الوالدین من « افّ » لأتى به .

حضرت رضا علیه السّلام از پدرش از جدش امام صادق علیه السّلام حدیث كرده كه فرموده است : اگر خداوند براى جلوگیرى از رنجش و آزار پدر و مادر كلمه‏اى را كوتاه‏تر از « اف » میدانست آن را در قرآن شریف مى‏آورد .

 قال رسول اللَّه ( ص ) : من اجلال اللَّه اجلال ذى الشّیبة المسلم .

 رسول اكرم ( ص ) در باره احترام به شخصیت كهنسالان فرموده است : یكى از صور تكریم و تعظیم ذات اقدس الهى احترام و تجلیل سالخوردگان مسلمان است .

 قال الصّادق علیه السّلام : اوصیك ان تتّخذ صغیر المسلمین ولدا و اوسطهم اخا و كبیرهم ابا فارحم ولدك وصل اخاك و برّ اباك .

 قال رسول اللَّه صلّى اللَّه علیه و آله : البركة مع اكابركم .

امام صادق علیه السّلام فرموده است : تو را سفارش می كنم كه خردسالان مسلمین را بفرزندى و میانسالان را به برادرى و بزرگسالان را به پدرى بگیر ، و همانند رفتارى كه در خانه دارى ، بفرزندان مسلمین عطوفت كن ، به برادران دینیت بپیوند و به پدران دینیت نیكى نما .

 رسول اكرم ( ص ) فرموده : وجود پیران سالخورده بین شما ، باعث افزایش فیض ربوبى و بسط نعمتهاى الهى است .

 قال الصّادق علیه السّلام : الشّیخ فی اهله كالنّبىّ فی امّته .

امام صادق علیه السّلام فرموده : وجود پیر سالخورده در خانواده‏اش همانند پیغمبر الهى است در بین امتش .

 قال رسول اللَّه صلّى اللَّه علیه و آله : من وقّر ذا شیبة فی الاسلام امنه اللَّه من فزع یوم القیمة .

رسول اكرم ( ص ) فرموده است : كسى كه پیر مسلمانى را توقیر و تجلیل نماید خداوند او را از ترس روز قیامت ایمن میدارد .

 جاء شیخ الى رسول اللَّه ( ص ) فابطئوا عن الشّیخ ان یوسّعوا له فقال ( ص ) : لیس منّا من لم یرحم صغیرنا و لم یوقّر كبیرنا .

پیرمردى حضور رسول اكرم ( ص ) شرفیاب شد ، كسانى كه در محضر آن حضرت نشسته بودند مراعات احترامش را ننمودند و در جا دادن به او كندى و تسامح كردند .

 پیغمبر اكرم ( ص ) از این رفتار بر خلاف ادب ناراحت شد ، به آنان فرمود : كسى كه به خردسالان ما تفضّل و ترحّم نكند و پیران ما را مورد تكریم و احترام قرار ندهد از ما نیست و با ما بستگى و پیوستگى ندارد .

نشانی جدید بیقرار ظهور

كل بازدید ها :